Psycholog Warszawa Jak bezpiecznie korzystać z pomocy psychologicznej w internecie? cz.2
Zdrowie intymne, zdrowie artykuły, psychologia zdrowia i kliniczna

You are not connected. Please login or register

Jak bezpiecznie korzystać z pomocy psychologicznej w internecie? cz.2

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Admin


Admin

2. Sprawdź czy osoba pomagająca ma odpowiednie przygotowanie. Korzystaj z różnych źródeł informacji
E-terapeutą może nazwać się właściwie każdy, kto będzie miał na to ochotę – w praktyce nie ma żadnych prawnych regulacji odnośnie tego rodzaju działalności. Dodatkowo jak już wcześniej wspomniałam nie ma, ani zwyczajowych, ani pisanych zasad prowadzenia tego typu pomocy, więc sprawą kluczową jest odpowiedź na pytanie, komu można i warto zaufać.
Najlepiej przygotowani do udzielania pomocy psychologicznej są psycholodzy, psychiatrzy i psychoterapeuci. Nie wdając się w rozróżnienia tych profesji można uznać, że jeśli ktoś reprezentuje jedną z nich, tzn. jest psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą jest również przygotowany do pomagania ludziom w różnego rodzaju problemach natury psychicznej. W związku z tym, wybierając e-terapeutę warto sprawdzić czy osoba ta ma odpowiednie wykształcenie lub przygotowanie.
Psychologiem lub psychiatrą zostaje się w wyniku ukończenia studiów wyższych i specjalizacji. Psychoterapeutą natomiast zostaje ktoś po studiach wyższych (nie koniecznie o kierunku psychologicznym) i kilkuletnim szkoleniu w zakresie psychoterapii.
Oczywiście warto pamiętać, że pomaganie ludziom to dziedzina wiedzy praktycznej i samo wykształcenie i szkolenie nie wystarcza, im ktoś ma dłuższą praktykę, tym jego umiejętności i wiedza są większe.
Tak, więc wybierając, e-terapeutę dla siebie trzeba sprawdzić czy ma:
• Odpowiednie wykształcenie (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta)
• Doświadczenie w pomaganiu ludziom w problemach natury psychicznej (pracował lub pracuje w poradni zdrowia psychicznego, ośrodku psychoterapii, oddziale leczenia zaburzeń psychicznych itp.)
Informacje te powinny znajdować się na stronie oferującej pomoc, jednakże nie powinno to być jedyne źródło informacji o osobie pomagającej.
Gdzie jeszcze, można szukać informacji o terapeucie?
U osób, które z tej pomocy korzystały a także na stronach uczelni wyższych na listach absolwentów (warto pamiętać, że kobiety zmieniają nazwiska i mogą być na tych listach pod innym nazwiskiem niż obecne) oraz na stronach poradni, gdzie te osoby pracują. Dobrym źródłem wiedzy o danej osobie są artykuły i porady publikowane na różnych portalach tematycznych. Pokazują one sposób myślenia i podejście do osób, którym się pomaga.

https://ponf.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach